“Mysli pozitivně” není jenom obyčejnou frází
středa 6. listopadu 2024
Pozitivní emoce hrají v našich životech důležitou roli – motivují k aktivitě a strhávají na stejnou “pozitivní vlnu” i ostatní v kolektivu. Takový člověk je v životě odolnější, má větší nadhled a jen tak něco ho nerozhodí. Zároveň bývá oblíbenější ve společnosti, lidé s ním totiž rádi tráví svůj čas, a to zvlášť platí pro pracovní prostředí. Pozitivní lidé tak během života mohou dostávat více pracovních příležitostí než škarohlídi. Víte, do jakého tábora patříte vy?
“Změňte své myšlenky, změníte svůj svět.“
Autorem tohoto citátu je americký kazatel Norman Vincent Peale, který o pozitivním myšlení napsal známou knihu Síla pozitivního myšlení. Norman v tomto citátu vystihl podstatu – tedy že naše myšlenky mají na nás větší vliv, než možná sami tušíme. Všichni, kteří chtějí něčeho dosáhnout, chtějí se rozvíjet a růst, by měli umět se svými myšlenkami pracovat. Ty negativní nás totiž často brzdí, srážejí naše sebevědomí a ztrácíme po nich sebehodnotu. Podobné přemýšlení je dobré limitovat a ještě lepší je odbourat úplně. Myšlenky totiž ovlivňují naše emoce, ty zase naši aktivitu a aktivita tvoří naše dny.
Jak přeměnit negativní myšlenky v pozitivní
Zkuste se zamyslet, jakým způsobem během dne přemýšlíte. Co se vám honí hlavou, když před vámi stojí nějaká výzva, která znamená jít mimo svou komfortní zónu? Pokud máte pocit, že negativních myšlenek je víc než pozitivních, zkuste je začít proměňovat. Existuje spousta technik, které pozitivní myšlení podporují.
Praktikujte mindfulness neboli metodu všímavosti. Každý den se na chvíli zastavte a všímejte si běžných věcí kolem sebe, drobných lidských interakcí a přírody kolem nás. Zkuste žít více v přítomnosti, nepřemýšlejte příliš o budoucích scénářích a už vůbec ne o negativních, katastrofických. Spousta lidí navíc tráví příliš mnoho času koukáním do mobilu, přitom se už ví, že například sociální sítě mají na naši psychiku negativní vliv a mohou vést i k rozvoji psychických potíží.
Cvičte pravidelně. Najděte si čas jen pro sebe a urovnání myšlenek. Při běhání nebo cvičení se vám vyplaví hormony dopamin a endorfin a uděláte navíc pro své tělo i něco dobrého.
Připravte se na realitu. S klidem přijměte, když něco nejde podle plánu. Vybudujete si větší odolnost a jen tak vás něco nerozhodí.
Veďte si deník vděčnosti. Každý den určitě najdete něco, za co můžete být vděční. Někdo za rodinu, děti, zdraví, jiný za střechu nad hlavou nebo za zemi, ve které můžete žít a práci, která ho baví. Každý toho najde určitě spoustu. Zkuste si uvědomit, za co všechno můžete i vy poděkovat.
Chvalte se i za drobnosti. Buďte sami sobě dobrým kamarádem a zkuste najít večer před spaním tři věci, za které se každý den pochválíte. Stihli jste dneska i přes všechen shon nakoupit? Byli jste milí na klienta, který se k vám minule nezachoval hezky? Stihli jste schůzky podle plánu? Skvělé, toto všechno si zaslouží pochvalu.
Závěr
Pozitivní myšlení není jen prázdným klišé, ale nástrojem, který může proměnit váš každodenní život k lepšímu. Jakmile se naučíte ovládat své myšlenky a zaměřovat se na to dobré, začnete vnímat změny nejen ve svém vnitřním světě, ale i ve vztazích a příležitostech, které k vám přicházejí. Pamatujte, že každý krok směrem k pozitivnímu přístupu je krokem k větší odolnosti, spokojenosti a štěstí. Nechte se inspirovat jednoduchými technikami, začněte u drobných změn a sledujte, jak velký dopad mohou mít na váš život. Koneckonců, změna myšlení je začátkem změny světa kolem vás.
Benefit investment a.s.